محصولات ویژه

قیمت لحظه ای

چهارشنبه, ۳۰ مرداد ۱۳۹۸ | ۲۱:۱۲

تولید کننده‌ها

هر یک مثقال چند گرم است؟

یک مثقال در بازار طلا چقدر میشه؟

پاسخ: یک مثقال دقیقا میشود 4  گرم و 608 ششصد و هشت میلی گرم، واحد اندازه گیری مثقال اغلب برای اندازه گیری جرم طلا بکار می رود و در جهان اسلام ما دو مدل مثقال داریم یکی برای مباحث شرعی و دیگری برای مباحث تجاری به کار برده میشود ابتدا به مثقال صیرفی میپردازیم و در ادامه مورد شرعی را بررسی خواهیم کرد

مثقال صیرفی چیست؟

صیرفی ریشه کلمه صراف است. صرافها را هم که میشناسید؟ کار خرید و فروش ارز انجام میدهند. مثقال صیرفی را کسانی که در بازار و بازاری هستند استفاده میکنند. پس اینکه هر وقت فراموش کردید کدوم مثقال مال بازار بود و به درد بازار میخوره به معنی کلمه رجوع نمایید. صیرفی - صراف - بازار.

 هر مثقال طلا چند گرم است

مثقال صیرفی معادل 24 نخود و برابر ۴٫۶۰۸ گرم است. این دقیقا همون عددی است که اکثر خوانندگان این مطلب به دنبال آن هستند، چنانچه خواستید یک مثقال طلا یا یک مثقال زعفران را به گرم تبدیل کنید کافیه چهار شماره بشمارید به این ترتیب 1 - 2 - 3 - 4 چرا این را گفتم؟ به خاطر اینکه تو ذهنتون بمونه، زمانی که شما تا چهار بشمرید یا مثلا چهارتا از انگشتهای دستتون را تو ذهنتون بسپارید به این صورت این عدد را هیچ گاه فراموش نخواهید کرد زیرا این عدد یکی از پر کاربردترین عدد های بازار طلا به حساب میاد. پس زمانی که شما از یک تا چهار را شمردی، یعنی چهار گرم طلا وزن کرده ای که معادل و برابر با یک مثقال میشه به همین راحتی. پس در پاسخ سوال شما یک مثقال برابر با 4.608 سوت میباشد.

یک مثقال برابر است با 24 نخود

حالا که مفهوم بازاری مثقال که همان مثقال صیرفی بود را متوجه شدید به یه مدل مثقال دیگر هم برخورد میکنیم که به در امور فقهی و شرعی کاربرد داره

 

مثقال شرعی

مثقال شرعی معادل 18 نخود و برابر ۳٫۴۵۶ گرم است. در علم فقه اسلامی جرم هر مثقال شرعی برابر (۱۸ نخود) و هر مثقال صیرفی چهارسوم مثقال شرعی است. ولی با توجه به اینکه اکثر کاربران میخواهند بدانند هر مثقال طلا چند گرم است؟ بسیاری از تارنماها میزان عددی مثقال را به اشتباه درج نموده اند و متاسفانه آمار بازدید بسیار بالای نیز دارند و با این اطلاع رسانی مردم را به راه راست که هدایت نمیکند هیچ تازه به بیراهه نیز میکشانند

 مثقال شرعی

تاریخچه مثقال

در سرزمین‌های اسلامی، از دیرباز دو واحد «مثقال» و «درهم» با اصل یونانی دراخما به عنوان اصلی‌ترین یکاهای جرم به کار رفته‌اند. نسبت مثقال به درهم در منابع شرعی ۱۰ به ۷ است. براساس جرم دو نمونه عینی رطل امویان از سال ۱۲۶ قمری و سنگ شیشه یک قیراطی عصر عباسی مصر، برای درهم به عنوان یکای جرم، ۳٫۱۲۵ گرم، و از آنجا برای مثقال شرعی، ۴٫۴۶۴ گرم به دست می‌آید که این ارقام در مذهب حنفیه پذیرفته شده‌اند.

 

دینار یک واحد پول است که به صورت طلای مسکوک(به صورت سکه ضرب شده) می‌باشد. دینار یکای پایه پول ایران و یکای پول رسمی نُه کشور دیگر محسوب می شود که در گذشته در کشورهای دیگری نیز رواج داشته. هر صد دینار ایران یک ریال محاسبه می شود و به هر ده هزار دینار یک تومان (مغولی: ده هزار) می‌گویند.

دینار در اصل سکه طلایی است که نخستین بار در دوران جمهوری رم عمدتاً برای پرستیژ و به تقلید از دَریک دوران هخامنشی ضرب شد. واژه دینار از واژه دناریوس یونانی گرفته شده با اینحال برخی لغت دینار را معرب دنار فارسی می دانند. جرم هر دینار یک مثقال صیرفی (۴٫۶۰۸ گرم) است و در آن یک مثقال شرعی (۳٫۴۵۶ گرم) طلای خالص به کار رفته و بقیه‌ی آن از نقره و مقداری مس است. مقدار نقره و مس آن می‌تواند فرق کند که معمولاً مقدار نقره در آن ربع درهم است. اما مقدار طلای آن همیشه ثابت است. در نتیجه می‌توان گفت که یک دینار سکه‌ای طلا با جرم یک مثقال صیرفی و عیار ۷۵۰ (۱۸ عیار) است که در نتیجه مقدار طلای خالص آن یک مثقال شرعی است.

از دوره سلطنت پارتیان دیناری به دست نیامده اما در دوره ی ساسانی و از زمان سلطنت اردشیر یکم تا شاپور سوم این سکه به وزن ۷ تا ۷٫۴ گرم (مشابه وزن درهم نقره) ضرب می‌شد که عمدتاً برای مصارف تشریفاتی مورد استفاده بود؛ با اینحال از کتیبه ی سه زبانه شاپور اول چنین بر می‌آید که رومی‌ها در اثر شکست از امپراتوری ایران و برای حفظ جان امپراتور فیلیپ عرب و خانواده اش مجبور به پرداخت پانصد هزار دینار غرامت شدند.

 

دینار پس از دوران اسلامی هم به صورت دینارهای بیزانسی کاربرد داشت؛ اما تا سالهای ۷۲ه.ق/۶۹۲.م توسط مسلمانان ضرب نمی‌شد. نخستین دینارهای اسلامی وزنی برابر با دینار بیزانسی ۴٫۵۵ گرم داشت که در زمان سلطنت بنی امیه و در دمشق ضرب شد و وزن آن تا ۴٫۲۵ گرم هم پایین آمد با اینحال ابزار اصلی برای مبادلات کماکان درهم نقره بود.

 دینار دوره امویان

در اوایل قرن یازدهم میلادی و در زمان سلجوقیان ضرب مسکوکات نقره متوقف شد چنانکه دو قرن پیش از آن در اوایل قرن نهم میلادی ضرب سکه مسی فلوس متوقف شده بود با این توصیف تنها واحد پولی در زمان سلجوقیان دینار طلا بود. هنوز معلوم نیست با توجه به ارزش بالای طلا مبادلات کوچکتر در این دوره را با چه وسیله‌ای انجام می‌دادند.

 

از دوران چنگیز خان تنها معدودی سکه طلا باقی مانده اما از قرن سیزدهم میلادی، دوران غازان خان، ایلخان مغول و وزیرش رشید الدین، دینار به عنوان واحد پایه ی پولی و معادل ۴٫۳۰ گرم یا شش درهم نقره قرار گرفت. در واقع در این دوره برای نخستین بار معادل ارزش یک دینار به عنوان استاندارد پولی (و نه سکه حقیقی) درآمد از اینرو در دوره ی بعد از ایلخانیان وزن درهم و ارزش این واحد به شدت کاهش یافت تا جایی که در دوره‌های بعد از واحد شمارش تومان (که در زبان مغولی به معنای ده هزار است) برای شماردن دینارها که واحد پولی کشور بود، استفاده می‌کردند.

 

واحد دینار از زمان غازان خان تا سلطنت پهلوی در ایران واحد پول رسمی بود که در زمان سلسله پهلوی از دینار به صورت ریال در آمد و واحد فرعی دینار نام گرفت.

 

در زمان ناصرالدین شاه قاجار برای نخستین بار اسکناس ده هزار دیناری منتشر شد که برای سهولت بر روی آن عنوان تومان (به معنی ده هزار در زبان مغولی) گذاشتند که در واقع ابزار شمارش دینار است و واحد پولی در دوره قاجار همان دینار بود.

 

اسکناس یک تومانی ناصرالدین شاه

واژه دینار بیش از دویست بار در شاهنامه فردوسی آمده؛ جمع این واژه در فارسی دینارها و در عربی دنانیر است. دینار در حال حاضر به طور رسمی زیر واحد پول ایران است که معادل یکصدم ریال می‌باشد(هر صد دینار معادل یک ریال است).

درهم نیز یک واحد پول است که به صورت نقره‌ی مسکوک (به صورت سکه ضرب شده) می‌باشد. جرم نقره‌ی به کار رفته در یک درهم برابر با یک درهم (۲٫۴۱۹۲ گرم) است.

 

در زمان پیدایش اسلام هر ده درهم معادل یک دینار ارزش داشته است که اگر مقدار نقره‌ی موجود در هر دینار را برابر با ربع درهم در نظر بگیریم و از قیمت مس صرفه‌نظر کنیم به این نتیجه می‌رسیم که در آن زمان هر یک مثقال شرعی طلای خالص (۲۴ عیار) ارزشی برابر با ۹٫۷۵ درهم نقره‌ی خالص داشته است که با این حساب هر یک گرم طلا با ۶.۸۲۵ گرم نقره برابری می‌کرده است.

 

در زمان پس از پیامبر، جرم هر سکه طلا برابر با حدود ۴٫۵۵ گرم بود (معادل ۱٫۳۳ درهم، ۲۴ قیراط یا ۹۶ حبه) اما در دوران خلافت عبدالملک بن مروان با اصلاح سیستم ضرب سکه، جرم هر سکه طلا به حدود ۴٬۲۵ گرم کاهش یافت (معادل ده هفتم درهم، ۲۰ قیراط یا ۶۰ حبه).

آیا می‌توان قیمت یک مثقال طلا را با تقسیم بر این عدد، به قیمت یک گرم طلا تبدیل کرد؟

خیر! چون قیمتی که برای یک مثقال اعلام می‌شود با عیار ۷۰۵ است (۱۷ عیار) و معاملات و فاکتورها چنان‌که قبلا گفتیم، براساس عیار 18 است پس ابتدا نیازمند تبدیل عیار هستیم؛ درباره تبدیل عیار در مقاله «فرمول تبدیل عیار» پیش ازین سخن گفتیم چنانچه مایلید مفصل‌تر بدانید به آن مقاله نگاهی بیندازید.یک مثقال چند گرم است؟

(3)
 • مهدی 1394-10-26
  ببخشید چرا شما مثقال را چند عدد مختلف درج نمودید حالا کدوم یکی درسته؟
  پاسخ کاربر: مجید 1395-10-26

  منم گیج شدم
  الان ما کدومو باید در نظر بگیریم؟

 • مدیر 1396-01-19
  چنانچه جهت محاسبات طلا نیاز دارید عدد 4.608 صحیح است . در محاسبات دیه و زغفران این عدد دیگر معتبر نیست
 • مریم 1396-03-21

  یجا خوندم ۴/۶۰٨ واسه زعفرونه باز شما میگید نیست . پس هر مثقال زعفرون چند گرمه؟؟؟

  پاسخ مدیر:

  متاسفانه قضیه مثقال هم مانند واحد وزنی --من-- که تبریز یه چیز میگه اصفهان و ری و شمیرانات هم یه چیز میگفتند داره جمع میشه (مثلا یک من در اصفهان معادل شش کیلوگرم است) ولی تبریز میگه یک من سه کیلو گرمه و این اختلافات باعث شده که الان همه زعفرانی ها به سمت وزن بین الملی که همان گرم و میلی گرم هست روی بیاورند و فقط قدیمی های این بازار هستند که عادت کردند ولی اکثر کسبه جوان از این واحد وزنی استفاده نمیکنند و به دلیل محلی بودن تولید زعفران در هر استان مطابق سنت عمل میشه و هر کجا برای خودش یه قانون تعیین کرده ولی در نهایت چون تولید کننده زعفران برای صادر کردن اون مجبوره که با وزن بین المللی که همان گرم هست خرید و فروش کنه شما با گرم حساب کنید منطقی هم همینه چون شما که ترازو ندارید که عدد مثقال در آن درج شده باشه الان تمامی ترازوهای زعفران فروش ها بر حسب گرم و میلی گرم هست پس اجازه ندید فروشنده شما را سر درگم کرده و با واحدی دیگری با شما صحبت کند.

دیدگاه خود را بنویسید
*
*
*