محصولات ویژه

قیمت لحظه ای

شنبه, ۲۶ آبان ۱۳۹۷ | ۰۸:۱۹

تولید کننده‌ها

تفاوت قیمت ربع سکه بانکی و غیربانکی

در خصوص تفاوت ربع سکه بانکی و غیر بانکی یادآوری چند نکته الزامی است:

1- چه کسی یا کدام بانک موظف به تولید سکه های بانکی است؟

 مسکوکات طلای قانونی در جمهوری اسلامی ایران توسط ضراب خانه بانک مرکزی ضرب شده و از طریق بانک‌های عامل یا صرافی‌های مجاز و یا سکه فروشیهای مجاز به بازار عرضه میشود. این سکه‌ها به صورت خرد یا عمده و به قیمت روز خرید و فروش می‌شوند.
عامل تولید سکه های بانکی
2- سکه های غیر بانکی کجا ضرب میشوند و متولی تولید سکه های غیر بانکی کیست؟

سکه های غیر بانکی اساسا سکه نیستند زیرا تنها مرجع و نهاد قانونی برای ضرب سکه بانک مرکزی می باشد و این قبیل موارد توسط افراد سودجو برای پر کردن کیسه های خود از روی شکل و اندازه سکه های بانکی شبیه سازی و تولید میکنند که معمولا سکه های غیر بانکی را هم وزن طلای خام خرید و فروش میکنند ولی با توجه به سوء استفاده برخی افراد این مدل سکه ها نیز به صورت بی انصافانه به دست مردم به عنوان سکه بانکی فروخته شده که متضرر اصلی نیز افرادی هستند که از این ماجرا بی اطلاع هستند و تفاوت سکه بانکی و غیر بانکی را نمیدانند.

سود جویی افراد در سکه های غیر بانکی

3- سکه بانکی و یا غیر بانکی کدام یک برای سرمایه گذاری مناسب تر است؟

در خصوص خرید سکه بانکی با توجه به استانداردهای بالایی که در این سکه ها رعایت میشود به طور قطع میتوان گفت که سکه بانکی بهترین گزینه برای خرید است و از لحاظ اطمینان برای کسانی که تخصصی در امر تشخیص اصالت کالا را ندارند گزینه مناسب تری است، ولی گاها افراد اصرار بر خرید سکه های غیر بانکی دارند که این موارد دلایل شخصی خود را داراست، برای نمونه میتوانیم برای شما سازنده گان طلا و جواهر را مثال بزنیم که به نحوی متقاضی این قبیل سکه ها هستند زیرا سازندگان مبتدی در ابتدای کار خود به دلیل عدم بهره گیری از دستگاه های پیشرفته برای خالص سازی طلا از سکه های غیر بانکی استفاده میکنند و با این روش کار خود را راحت تر انجام میدهند 

سکه بانکی و غیر بانکی کدام یک مناسبتر است؟

پاسخ تفاوت سکه بانکی و غیر بانکی:

تفاوت سکه بانکی و غیر بانکی در موارد مختلفی قابل تشخیص است که میتوان از روی شکل سکه، وزن سکه، نوع بسته بندی سکه، مکانی که سکه در آن خرید و فروش میشود، فردی که اقدام به خرید و فروش سکه میکند را تشخیص داد

پاسخ کدام مرجع و نهاد مسئول قیمت گذاری است؟

مرجع قیمت گذاری سکه و طلا اتحادیه طلا و جواهر میباشد که از طریق تابلو های برخطی که در اختیار طلافروشان و سکه فروشان قرار میدهد قیمت ها یکسان سازی شود.

رنگ سکه بانکی و غیر بانکی

چطوری میشه تفاوت سکه بانکی و سکه غیر بانکی را تشخیص داد .

در باب تشخیص سکه بانکی و سکه غیر بانکی یک چیز باید در نظر گرفته شود که سکه غیر بانکی از اسم آن مشخص است مال بانک نیست و افراد سودجو جهت کسب سود بیشتر اقدام به جعل شکل سکه میکنند در صورتی که سکه بانکی توسط ضرابخانه بانک مرکزی ضرب میشود و قانونی است . 

خرید و یا فروش سکه غیر بانکی ممنوع میباشد و برابر قوانین با افراد متخلف برخورد خواهد شد.

نحوه تشخیص سکه بانکی از غیر بانکی؟

1- وزن سکه و تشخیص سکه بانکی از غیر بانکی : 

قالبا برای تشخیص سکه بانکی از غیر بانکی به وزن آن نگاه میکنند چرا چون وزن سکه های غیر بانکی دقیق نیست و کمتر می باشد و افراد سودجو خیلی دلسوز شما نیستند و از هر کجای سکه غیر بانکی که بخواهند کم میکنند تا به سود خود برسند.

2- شکل سکه و تشخیص سکه بانکی از غیر بانکی:

شکل سکه های بانکی و غیر بانکی را زمانی که در کنار همدیگر قرار دهیم قابل تشخیص هستند ولی در زمانی که سکه غیر بانکی تک باشد شما باید از کنگره ها و تصاویر کامپیوتری روی آن و اینکه سکه غیر بانکی تخت نیست و معمولا تاب برداشته و محدب شکل است زمانی که سکه را روی یک شیشه بیاندازید تاب برداشتگی آن واضح است . کنگره اطراف سکه یک شکل و یک دست نیست . در تصویر بارگاه امام رضا آجرها ی  مناره و گنبد اما رضا منظم و یک شکل نیست و کج و توی یک ردیف چاپ نشده و در ضخامت سکه جایی که محیط دایره به پایان میرسد کنگره ای وجود ندارد در صورتی که در سکه بانکی این موارد کاملا رعایت شده است. 

مسطح نبودن سکه غیر بانکی

3-عیار سکه و تشخیص سکه بانکی از غیر بانکی:

عیار سکه های بانکی و غیر بانکی با هم فرق داره معمولا بانک هیچ گاه با توجه به اعتبار خودش اقدام به کم کردن عیار نمیکنه و این دلال و فرد سودجو هست که از عیار طلا کم میکنه تا به سود خودش برسه یعنی اینکه طلای سکه های غیر بانکی مقداری از عیار سکه های بانکی کمتر است .

4-بسته بندی سکه در تشخیص سکه بانکی از غیر بانکی:

بسته بندی سکه های غیربانکی را کسی انجام نمیدهد و درج آدرس و نشانی بروی آن برای فرد بسته بندی کننده یعنی گیر افتادن در چنگال قانون پس افراد سعی میکنند سکه های قانونی را بسته بندی کنند و روی آنها تبلیغات انجام میدهد. پس دقت کنید سکه های بانکی و غیر بانکی را بسته بندی میکنند که تبلیغات فروشگاه و یا واحد صنفی را درج کنند و این تبلیغات تماس تلفنی و آدرس فیزیکی فروشگاه را شامل میشود. در صورتی که فرد متخلف هرگز جا و مکان خود را فاش نمیکند.

(0)
هیچ دیدگاهی وجود ندارد
دیدگاه خود را بنویسید
*
*
*