محصولات ویژه

قیمت لحظه ای

سه شنبه, ۴ تیر ۱۳۹۸ | ۰۳:۵۸

تولید کننده‌ها

اخبار بازار و تجارت 20 تیر ۱۳۹۷ - 2018/07/11

اخبار بازار و تجارت 20 تیر ۱۳۹۷ - 2018/07/11

احتمال بازنگری در نرخ سود سپرده ها
قائم مقام بانک مرکزی از احتمال بازنگری در نرخ سود سپرده ها خبر داد.به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، کمیجانی گفت: با مطالعاتی که در جریان است نرخ های سود بانکی مورد بازنگری قرار خواهد گرفت. قائم مقام بانک مرکزی تصریح کرد: بررسی نرخ های سود همواره از اولویت های بانک مرکزی است و بنا به شرایط در این باره تصمیم گیری خواهد شد. بانک مرکزی شهریور سال گذشته، حداکثر نرخ سود سپرده ها را 15 درصد تعیین کرد. با نزدیک شدن به شهریور امسال و سررسید اوراق مشارکت ریالی ، اظهار نظرهای متفاوتی درباره تغییر نرخ سود سپردهای بانکی به گوش می رسد.


توتال از ایران می رود
مديرعامل شركت توتال گفت: اين شركت به دليل عدم امكان معافيت از تحريم هاي جديد دولت آمريكا، از طرح پارس جنوبي ايران خارج مي شود.به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، پاتريك پويان، در گفتگو با شبكه تلويزيوني بي اف ام فرانسه ، با تاكيد براينكه راه ديگري جز خروج از اين پروژه نداشته است گفت: شما نمي توانيد بدون دسترسي به سيستم مالي آمريكا در 130 كشور جهان فعاليت داشته باشيد. بنابراين در حقيقت ما قوانين آمريكا را اجرا مي كنيم و مجبوريم ايران را ترك كنيم. وي افزود: شركتي مثل ما بايد به قوانيني كه در موردش به اجرا گذاشته مي شود احترام بگذارد بنابراين ما بايد از ايران خارج شويم. مديرعامل شركت توتال گفت: توتال به دليل خروج از طرح توسعه فاز 11 ميدان گازي پارس جنوبي در خليج فارس 40 ميليون دلار متضرر شده است. پويان با ابراز اميدواري در باره اينكه يك روز بتوانيم به ايران برگرديم گفت : براي شركتي در مقياس توتال كه سالانه 15 ميليارد دلار سرمايه گذاري انجام مي دهد، زيان 40 ميليون دلاري چندان قابل توجه نيست.


3700 شکایت از واردکنندگان خودرو
رئيس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران از تشكيل 3700 پرونده شكايت از وارد كنندگان خودرو در تهران خبر داد.به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، رئيس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران افزود: از اين تعداد 2700 مورد به طور كامل رسيدگي و به تعزيرات معرفي شده است. يدالله صادقي افزود: اين شكايت ها مربوط به عمل نكردن به تعهدها يا گرانفروشي بوده است و مابقي پرونده ها هر روز 150 مورد بررسي و به تعزيرات فرستاده مي شود. وي گفت: برخي از اين وارد كنندگان از ارز متقاضي استفاده و در سال 96 ثبت سفارش كرده اند اما با قيمت هاي متفاوتي خودروي خود را عرضه كرده اند. 
صادقي با بيان اينكه بيشتر تخلفات ارزي مربوط به موبايل و خودرو بوده است افزود: در اين دو بخش كميته هايي تشكيل شده و براي موبايل نيز 40 شركت وارد كننده عمده بررسي شده اند كه 35 شركت مربوط به استان تهران بوده است. وي گفت: بررسي شركت هاي وارد كننده موبايل در مراحل انتهايي و سازمان حمايت از حقوق مصرف كننده و توليد كننده در حال تعيين قيمت است تا تفاوت قيمت مصوب با قيمت فروخته شده مشخص شود. رئيس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران افزود: اين وارد كنندگان 224 هزار دستگاه گوشي تلفن همراه را توزيع كرده اند و 94 هزار دستگاه در انبارها موجودي دارند كه بايد با قيمت مصوب عرضه شود. 

صادقي گفت: هفته آينده پرونده اين شركت ها به تعزيرات ارسال مي شود تا طبق قانون با آنها برخورد شود و پس از آن فراخواني از سوي ما يا خود نمايندگي ها صورت مي گيرد تا خسارت خريداران را جبران كنند. وي افزود: شركت ها دو برابر ميزان گرانفروشي جريمه خواهند شد و بايد خسارت خريداران را نيز جبران كنند. صادقي با اشاره به شرايط اقتصادي كشور گفت: رصد بازار در حوزه هاي مختلف از جمله كالاهاي اساسي انجام مي شود، با اين حال در مواد غذايي و كالاهاي اساسي نوسان قيمتي زيادي نداشته ايم.


استفاده از کارت سوخت به زودی الزامی می شود
مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی از الزامی شدن استفاده از کارت های سوخت شخصی خبر داد.به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، محمدرضا موسوی خواه افزود: کارت سوخت همیشه برقرار بوده است و موضوع استفاده از کارت سوخت شخصی به‌ زودی در فراخوانی به مردم اعلام خواهد شد. موسوی خواه که در حاشیه رونمایی از نسل جدید کارتخوان‌های عرضه سوخت در جمع خبرنگاران سخن می گفت درباره این‌که آیا مردم باید در انتظار سهمیه‌بندی بنزین یا افزایش قیمت سوخت باشند، گفت: من تصور نمی‌کنم چنین موضوعی پیش بیاید، اکنون 11 سال از عمر تجهیزات پیشین می‌گذرد و قطعات سخت‌افزاری آن به هیچ عنوان پیدا نمی‌شود، همچنین هزینه نگهداشت آنها بسیار گزاف بود. بیش از 6 ماه است که دنبال آن هستیم تا این تجهیزات را روز آمد کنیم، به گونه‌ای که برای دولت بار مالی نداشته باشد. وی با بیان اینکه کارت سوخت، مقدار مصرف را در کشور مدیریت می‌کند افزود: استفاده از کارت سوخت موضوعی است که در قانون توسعه حمل‌ ونقل عمومی کشور بر آن تاکید شده و در همه جایگاه‌ها، سوخت‌گیری باید الزاما با کارت سوخت انجام شود، همچنین کسانی که رمز کارت سوخت خود را فراموش کرده‌اند باید به مراکز نواحی شرکت پخش مراجعه کنند تا رمز برایشان آزاد شود. شاید در آینده شرایط را به گونه‌ای فراهم کنیم که در زمان نخستین سوخت‌گیری با کارت سوخت شخصی، رمز برای صاحب کارت آزاد شود. 

موسوی خواه همچنین از واردات روزانه 5 میلیون و 700 هزار لیتر بنزین به کشور خبر داد و افزود: بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده در سه ماه نخست امسال باید روزانه 9 میلیون لیتر بنزین وارد می‌کردیم، اما این رقم به 5 میلیون و 700 هزار لیتر در روز رسید و همواره تلاش می‌کنیم حجم واردات را به حداقل برسانیم. وی درباره تولید و توزیع بنزین سوپر هم گفت : در تولید و توزیع بنزین سوپر هیچ مشکلی نداریم، تنها تفاوت میان بنزین یورو 5 و بنزین سوپر در 4 عدد اکتان است، به این ترتیب که بنزین یورو 5 با عدد اکتان 91 و بنزین سوپر با عدد اکتان 95 تولید می‌شود. موسوی خواه میزان توزیع بنزین سوپر در کشور را 3,5 میلیون لیتر در روز اعلام کرد و گفت: این رقم ممکن است گاهی بیشتر یا کمتر شود. وی تفاوت کیفیت در عرضه بنزین میان جایگاه‌های عرضه سوخت را به شدت تکذیب کرد و افزود: کیفیت سوخت عرضه شده در تمامی جایگاه ها یکسان است و تمامی آنها استانداردهای لازم را دارا هستند.

ادامه جنگ تجاری امریکا و چین

دولت ترامپ در نظر دارد فهرست کالاها و محصولات وارداتی از چین را که مشمول اعمال تعرفه گمرکی به ارزش 200 میلیارد دلار خواهند بود ، منتشر کند.به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، کالاهایی که در این فهرست هستند مشمول ده درصد عوارض گمرکی خواهند بود. پکن تهدید کرده این اقدام را هم تلافی خواهد کرد. آمریکا هفته گذشته تعرفه 25 درصدی بر 34 میلیارد دلار کالای چینی وضع کرد. چین نیز در اقدامی تلافی جویانه همین میزان تعرفه را بر حجم مشابهی از واردات کالاهای آمریکایی اعمال کرد. صندوق بین المللی پول هشدار داده جنگ تجاری این دو کشور تاثیری منفی بر اقتصاد جهانی خواهد گذاشت.


نخستین توافق ها در بازار ثانویه ارز
مشاور بانکی اتاق بازرگانی از نخستین توافق ها در بازار ثانویه ارز خبر داد.به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، محمد مهدی رئیس‌زاده گفت: نرخ ارز روزگذشته در بازار ثانویه حدود ۸ هزار تومان بین صادرکنندگان و واردکنندگان توافق شده است. رئیس زاده گفت: در حال حاضر، بازار ثانویه فقط برای صادرکنندگان و وارکنندگان و گروه کالایی ردیف ۳ است و قرار شده که صادرکنندگان با واردکنندگان بر سر این نرخ به توافق برسند، بدون اینکه دولت در نرخ گذاری دخالتی داشته باشد. به گفته مشاور بانکی اتاق بازرگانی آغاز به کار بازار ثانویه موج مثبتی به بازار ارز داده و موجب شد تا ثبات نسبی بر بازار حکمفرما شود. رئیس زاده افزود: البته نقیصه ای که همچنان وجود دارد این است که تأمین ارز بخش خدمات هنوز وارد بازار ثانویه نشده و دولت برای ارز مسافرتی فعلاً تمهیدات مناسبی را نیندیشیده است.

(0)
هیچ دیدگاهی وجود ندارد
دیدگاه خود را بنویسید
*
*
*