فقط آنلاین

قیمت دلار

قیمت دلار آمریکا به صورت لحظه ای در سایت طلا کاران نمایش داده میشود نمودار پیش بینی قیمت خرید و فروش دلار آمریکا (به انگلیسی: United States dollar) واحد پول رسمی ایالات متحده آمریکا است. قیمت دلار ایالت متحده آمریکا با علامت اختصاری $ و با نماد USD شناخته میشود.

جزئیات بیشتر

0 ریال

مشخصات

نوع محصول ارز
واحد پولی USD

اطلاعات بیشتر

قیمت خرید و فروش دلار آمریکا یکی از ارزهای بین اللملی مباشد که در اکثر کشورها از ارز کشور آمریکا به عنوان ارز مرجع استفاده میشود کشور ایران نیز برای فروش کالاهای خود اقدام به تبدیل ریال به ارز کشور آمریکا مینماید اخیرا چند کشور تصمیم به ایجاد ارزی معادل دلار نموده اند که تا کنون نتوانسته جایگاه دلار را از آن خود نماید. قیمت دلار آمریکا (به انگلیسی: United States dollar) واحد پول رسمی ایالات متحده آمریکا است. کنگره ایالات متحده آمریکا در ۶ ژوئیه ۱۷۸۵ (که در آن زمان، تنها یک مجلس بود) به اتفاق آرا دلار را واحد پول آن کشور قرار داد. پیش از استقلال ایالات متحده یعنی در ۴ ژوئیه ۱۷۷۶، پول انگلستان (لیره) در ۱۳ مهاجر نشین انگلیسی آمریکای شمالی رایج بود. در جریان انقلاب، آمریکائیان سکه نقره‌ای اسپانیا به نام «دلار» را که در مکزیک رایج بود وسیله داد و ستد قرار داده دادند و به همین دلیل نام پول ملی خود را «دلار» گذاشتند. سکه دلار نقره‌ای از قرن چهاردهم بیش از سه قرن به نام تالر، دالر، تلار و دلار» در اروپا رایج بود که اسپانیایی‌ها آن را حفظ کردند و به مستعمرات خود در قاره آمریکا منتقل ساختند.

ارزش یک دلار در کشورهای مختلف

ویدیوی زیر به وضوح ارزش یک دلار در کشورهای مختلف را نشان میدهد که میتوانید با یک دلار آمریکا به ارزش ذاتی آن پی ببرید 

قیمت هر دلار آمریکا شامل چند سنت میباشد؟

هر یک دلار آمریکا شامل واحد کوچکتری به نام سنت است 100 سنت برابر است با یک دلار آمریکا.

زمانی ارزش خرید دلار با نقش آمریکا به عنوان بزرگ ترین کشور بستانکار جهان مطابقت داشت، اما اکنون آمریکا به بزرگ ترین کشور بدهکار جهان تبدیل شده است. با وجود تلاش بی وقفه دولتمردان چین، و اقتصاد های نوظهوری همچون هند، برزیل زوال جایگاه نخست آمریکا حتمی و غیر قابل انکار میباشد و امروز جهان نیازمند نظام پولی جدیدی است.

زمانی که می گفتند "دلار آمریکا به خوبی طلا است" سپری شده است. طلا جانشین شایسته دلار آمریکاست. دلار آمریکا ثابت کرده است که پول قابل اعتمادی نیست و در حال از دست دادن موقعیت خود به عنوان ذخیره ارزی اصلی در جهان می باشد. دلار های جدیدی که چاپ می شوند صرف پرداخت بدهی های نجومی آمریکا و تسکین کسری عظیم بودجه آن می شوند. همین مطلب باعث افت قدرت خرید پول شده که دلیل دیگری برای برتری طلا بر پول و بخصوص دلار آمریکا است.

قیمت دلار

 

قبل از سال 1971 ارزش دلار بر اساس واحد وزن طلا بود که به آن "نظام استاندارد طلا" می گفتند. تحت این نظام، دلار و طلا با نسبت ثابتی قابل تبدیل به یکدیگر بودند. ولی این نظام در آگوست 1971 پایان یافت. اگر با همان نظام به ارزش دلار بنگریم، از آن تاریخ تا کنون دلار بیش از 90% قدرت خرید خود را از دست داده است.

با این وجود دلار هنوز به عنوان متداولترین ارز معامله می شود. علت این امر هم همان نیروهائی هستند که سعی در برگرداندن اذهان عمومی از ارزش طلا دارند. تبلیغات فدرال رزرو آمریکا به نفع دلار و بر ضد طلا با هدف نجات دلار و و معرفی آن به عنوان یک ارز قابل اعتماد است. در نتیجه باید گفت که بر خلاف زمانی که نظام استاندارد طلا بر دلار حاکم بود و این دو عملا یکی بودند، امروز رقیب یکدیگر محسوب می شوند. در حقیقت طلا بزرگترین رقیب دلار است. این دو بر سر مشتریان خود که سرمایه شان را به یکی از این دو فرم نگهداری می کنند با هم رقابت می کنند و این تقاضا برای طلا و دلار است که نرخ تبدیل این دو به یکدیگر یا همان چیزی که ما "قیمت طلا" می نامیم را تعیین می کند.

افزایش گاه به گاه نرخ بهره دلار نیز با هدف جذابتر کردن آن برای سرمایه گذار و تقویت آن در رقابت با طلا است. ولی دقت کنید که این "نرخ بهره حقیقی" است که اهمیت دارد. نرخ بهره حقیقی یک پول بعد از محاسبه تورم (از ارزش افتادن آن) و اعمال این تعدیل بر نرخ بهره به دست می آید. مثلا اگر نرخ بهره یک پول 15 % در سال باشد و نرخ تورم 20% در این صورت با نگهداری سرمایه خود به فرم این ارز، نه تنها سود نکرده بلکه بخشی از سرمایه خود را هم از دست داده اید! درست است که در پایان سال 15% به پولتان اضافه شده (که احتمالا این بهره را ماهانه دریافت کرده و خرج کرده اید) ولی ارزش و قدرت خرید پولی که در بانک گذاشته اید 20% کمتر شده است که از سود دریافت شده بزرگتر است. در هنگامی که فدرال رزرو نرخ بهره دلار را به هر دلیل ثابت نگه می دارد و یا آنرا کاهش می دهد، انتظار رشد قیمت طلا را داشته باشید.

دیدگاه کاربران
1

  • faraz
    1397-04-08

    قبل از سال 1971 ارزش دلار بر اساس واحد وزن طلا بود که به آن "نظام استاندارد طلا" می گفتند. تحت این نظام، دلار و طلا با نسبت ثابتی قابل تبدیل به یکدیگر بودند. ولی این نظام در آگوست 1971 پایان یافت. اگر با همان نظام به ارزش دلار بنگریم، از آن تاریخ تا کنون دلار بیش از 90% قدرت خرید خود را از دست داده است جالبه که قیاس بگیریم ارزش پول خودمون با دلار رو ...............

    پاسخ مدیر

    میتونید بفرمایید در سال 1971 چه شخصی به این شیوه (نظام استاندارد طلا) پایان داد ؟

لوازم

مقالات مرتبط